Späť na zoznam

Mestské múzeum a radnica, Rajec

Mestské múzeum sa nachádza priamo na námestí v budove bývalého mestského pivovaru a sú v ňom umiestnené dve expozície: národopisná a prírodovedná. Práve v národopisnej expozícii sa dozviete, že Rajec bol v minulosti oveľa významnejší ako Žilina, a že to bolo mesto s jarmočnými privilégiami, mesto remeselníkov. Rajec sa v 18. storočí preslávil po celej Európe výrobou „rajčoviny“, z ktorej sa šili červené kožené čižmy „kordovánky“. V strede námestia – „rínku“ – stojí renesančná radnica zo 16. storočia, ktorej otvorené arkády v minulosti slúžili ako trhovisko a na poschodí boli administratívne priestory mestskej rady.

Počas návštevy Rajca si môžete pozrieť tiež Kostol sv. Ladislava, ktorý sa nachádza excentricky od námestia, v juhovýchodnej najstaršej časti mesta pod cintorínskym kopcom. Prvá zmienka o kostole pochádza z roku 1368 a medzi najvzácnejšie a najstaršie pamiatky kostola patrí oltárny obraz. Olejomaľba od Jozefa Zanussiho z roku 1777 znázorňuje kráľa Ladislava, ktorý kľačí pred Matkou Božou. Na južnej strane kostola boli obnovené staré slnečné hodiny z roku 1770, kde latinský nápis pri hodinách hovorí: „Keby nebolo Slnka, hodiny by neukazovali čísla.“

Viete, že?

Renesančná budova múzea je typickou ukážkou architektúry 17. storočia. Je to typ remeselného domu, ktorý je situovaný za líniou uličnej čiary, aby sa pred ním získal priestor pre vozy.

Mestské múzeum, Námestie SNP 15, Rajec

Tel.: +421 945 445 590

E-mail: muzeum.rajec@rajec.sk    Web: www.rajec.info

 

Projekt realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.