Späť na zoznam

Kľak a Skalky, strážcovia regiónu

Majestátne týčiaci sa vrch kľak (1351 m n.m.) je výrazný hôľnato- skalnatý vrchol na hlavnom hrebeni južnej časti Lúčanskej Malej Fatry. Nachádza sa v centre rovnomennej národnej prírodnej rezervácie Kľak, v ktorej sa chráni vzácna a zachovalá vápencová vegetácia a za- chovalé lesné spoločenstvá okolo vrcholu. Je to výborný vyhliadkový bod s kruhovým výhľadom na okolité pohoria, vďaka čomu je hojne navštevovaný turistami. V roku 1813 tu zbieral, skúmal a pozoroval rastliny významný švédsky botanik Göran Wahlenberg. Na vrchole je umiestnený dvojkríž, pod vrcholom vo výške 990 m n.m. je Kľacký vodopád.

Viete, že?

Pod vrcholom, na súčasnej zelenej turistickej trase, bola v minulosti umiestnená horská chata. Dôkazom sú ostatky základov a dobová fotografia z roku 1947 umiestnená na skale.

Ako sa tam dostať? Na Kľak je možné vystúpiť napr. modrou značkou z obce Fačkov za 2,45 hod., alebo z Fačkovského sedla žltou značkou za cca 2 hod.. Po náročnom výstupe sa môžu turisti chutne najesť v reštaurácii Salaš Kľak. Tá je súčasťou lyžiarskeho strediska Skiarena Fačkovské sedlo, ktoré poskytuje vynikajúce podmienky nielen pre zjazdové a bežecké lyžovanie, ale aj pre sánkovanie.

K Rajeckým Tepliciam patria neodmysliteľne Skalky (778 m n. m.). Ide o výčnelok Súľovských skál, ktorý zasahuje do Rajeckej doliny. Skalky sú dostupné z Rajeckých Teplíc, z parkoviska od kúpaliska Laura do 45 min. pohodlnej chôdze po červenej značke. Poskytujú výhľad na mesto Rajecké Teplice v celej svojej šírke. Ak však návštevník podstúpi cestu ďalších približne 15 min. strmým svahom do najvyšších partií vápencových skál, naskytne sa mu veľkolepý výhľad na celú Rajeckú dolinu. Od Turia cez Stránske do dolín Kuneradu a Kamennej Poruby, na hlavný hrebeň Lúčanskej Malej Fatry, Rajec až po Kľak a v diaľke Strážov – dva mohutné vrcholy v závere zvlnenej Rajeckej doliny. Táto fascinujúca krajinná scenéria dokáže aj napriek svojej relatívne nízkej nadmorskej výške konkurovať aj tým najkrajším výhľadovým vrcholom na Slovensku.

Viete, že?

Ak budete pokračovať ďalej zelenou značkou, uvidíte neskôr na protiľahlom svahu priamo pred sebou majestátny Lietavský hrad.
Ako sa tam dostať? V Rajeckých Tepliciach z parkoviska od kúpaliska Laura červenou značkou za cca 45 minút alebo za železničným priecestím zelenou alebo modrou značkou za cca 1,15 hod.

Projekt realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.