Späť na zoznam
Podujatia

Deň architektúry (01.10.)

1.10.2022 - 1.10.2022 Rajecké Teplice
Spolok KRUH a Teritóriá pozývajú na festival Deň architektúry v Rajeckých Tepliciach, ktorý sa tradične koná vo viacerých slovenských a českých mestách, pri príležitosti Svetového dňa architektúry. Program prvého ročníka v Rajeckých Tepliciach zaháji komentovaná prechádzka po dielach z obdobia funkcionalizmu. Podujatie doplní prednáška a výstava fotografií, ktoré reagujú na podtitul aktuálneho ročníka festivalu "Nebourej, transformuj!" a tematicky sa orientujú na miestne kúpalisko Laura.
 
⚫ RAJECKÉ TEPLICE – OD FATRY K LAURE
S architektom Petrom Klincom po zachovaných aj radikálne prestavaných dielach funkcionalistickej architektúry, ktoré definovali podobu kúpeľného mesta v 20. storočí. Od realizácií architektov Jaroslava Stockar-Bernkopfa a Josefa Šolca, až po posledný intaktne zachovaný kúpeľný objekt z prvej polovice 20. storočia, kúpalisko Laura. Architekt priblíži podoby funkcionalizmu kúpeľného mesta Rajecké Teplice.
so 1.10 | 15:30 | Námestie SNP 1, Rajecké Teplice
 
⚫ NAD VODOU: HODNOTY A POTENCIÁL KÚPALISKA LAURA
Počas prednášky doplnenej o výstavu fotografií architekti Peter Klinec a Martina Vnenková priblížia hodnoty kúpaliska Laura spoločne s dvoma príkladmi revitalizácie a obnovy rekreačných objektov. Prednášku o architektonických a urbanistických hodnotách kúpaliska Laura doplní architekt Peter Klinec sériou vlastných fotografií dvanástich najkrajších kúpalísk z prvej polovice 20. storočia.
so 1.10 | 17:30 | Námestie SNP 1, Rajecké Teplice
 
⚫ FILM A ARCHITEKTURA: ZTRACENÝ PARADISE, HISTORIE NA ÚSTUPU
Andy Howlett, GB, 2021, 84 min, anglicky, české titulky
Keď sa filmár Andy Howlett vydal s kamerou zdokumentovať posledné dni brutalistického komplexu birminghamskej centrálnej knižnice v oblasti nazývanej Paradise Circus, netušil, do akej králičej nory spadol. Príbeh betónového kolosu architekta Johna Madina, ktorý bol na jednej strane odsudzovaný ako tŕň v oku mestských radných a na druhej strane vnímaný odbornou verejnosťou ako výnimočný príklad povojnového brutalizmu, a boja za jeho záchranu. V tomto psychogeografickom príbehu režisér kombinuje archívne zábery s humornými výletmi do terénu a snaží sa zistiť, prečo sme stratili raj a ako ho opäť nájsť.
so 1.10 | 18:30 | Veľká zasadačka Mestského úradu, Rajecké Teplice
 
OOCR Rajecká dolina je jedným z partnerov podujatia.

 

Projekt realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.