Späť na zoznam
Hiking

K hradu Lietava

 

Veľmi peknou túrou je takmer poldená, stredne náročná trasa k hradu Lietava (635 m n. m.). Na túru nastupujeme z mesta Rajecké Teplice, z parkoviska pri kúpalisku Laura, odkiaľ vedie červená značka. Náročnejšie sú najmä stúpania na Skalky (778 m n. m.), ktoré prekonáme v úvodnom úseku a potom k hradu Lietava. Chodníkom, po zelenej značke, sa nám ponúkajú krajinárske výhľady zo Skaliek. Počas túry sa môžeme občerstviť pri prameni pitnej vody, odkiaľ sa naskytá prekrásny výhľad na východnú časť Súľovských vrchov a na samotný hrad Lietava. Odtiaľ pokračujeme po zelenej značke asi 45 min. do obce Lietavská Svinná, odkiaľ mierne stúpame až na hradný kopec asi 1 hod. 

Ďalšou možnosťou ako sa pohodlne dostať pod hrad Lietava je lokalita Majer v obci Lietava, kde možno zaparkovať a vydať sa po modrej značke (cca 40 min.) až na samotný hrad.

Hrad Lietava je zaujímavý aj z kultúrno-historického hľadiska a spája sa aj s našou Rajeckou dolinou. V stredoveku hrad považovali za nedobytný a pod jeho panstvo patrilo 35 obcí v širokom okolí Rajeckej doliny. Hrad vznikol začiatkom 14. storočia a jeho prvým známym majiteľom bol Matúš ČákTrenčiansky. Neskôr patril rôznym šľachtickým rodom. Po vymretí Thurzovcov začal od 17. storočia pustnúť a postupne sa premenil na rumovisko. Hrad Lietava patrí medzi najväčšie hradné zrúcaniny na Slovensku.

Implemented with the financial support of the Ministry of Transport of the Slovak Republic.