Späť na zoznam
TURYSTYKA PIESZA

Náučný chodník „Okolím Rajeckého hradu“ a rozhľadňa Dubová

Náučný chodník „Okolím Rajeckého hradu“ sa realizoval v mesiacoch august - september 2017 v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko, kde vedúcim partnerom bolo Mesto Rajec (Slovensko) a partnerom projektu Gmina Czechowice – Dziedzice (Poľsko). Jeho informačné tabule sú umiestnené postupne od budovy Mestského múzea v Rajci, pri vstupe do termálneho kúpaliska Veronika a ďalej umiestnenie tabúľ pokračuje naprieč horským masívom Dubová. Chodník je tvorený turistickými informačnými tabuľami s tematikou miestnej flóry, fauny, histórie mesta Rajec a Rajeckej doliny. V troch vybraných miestach, ktoré sú pre turistov vyhliadkovo atraktívne, sú inštalované tzv. oddychové zóny, t.j. lavičky, stoly a odpadkové koše. Turistický chodník pokračuje po hrebeni kopca Dubová až k miestu konania archeologického workshopu. V tejto časti je situovaná i palisáda – replika obrany Rajeckého hradu. Turista na svojej ceste pokračuje do obce Jasenové a odtiaľ až do Rajca po jestvujúcom turistickom chodníku popri potoku Čierňanka.
 
Atraktívnou súčasťou náučného chodníka je tiež vyhliadková veža - rozhľadňa, ktorá stojí na mieste pôvodnej strážnej veže vybudovanej pri Rajeckom hrade. Objekt má teda aj historický význam – ako prvok historického dedičstva v súčasnosti slúži na zvýšenie využívania prírodného dedičstva.
 
Chodník o dĺžke 5,2 km s prevýšením 307 m prejdete po červenej značke pohodlným tempom za približne 4 hodiny.
 
Veríme, že vybudovanie náučného chodníka obohatí možnosti turistického vyžitia a spoznávania miestnej flóry, fauny a histórie, a to nielen obyvateľov Rajca, ale i turistov a ostatných návštevníkov nášho mesta.
 
Viac informácii o náučnom chodníku nájdete na odkaze: https://chodnik.rajec.info/
 
Video 3D podoby Rajeckého hradu si môžete pozrieť na odkaze: https://www.youtube.com/watch?v=6pqnS_1nKdA&feature=youtu.be
Projekt realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.