Späť na zoznam
TURYSTYKA PIESZA

Cesta 14. storočím

Ak máte chuť na nenáročnú prechádzku a chcete sa pokochať nádhernými výhľadmi na pohoria obkolesujúce Rajeckú dolinu, vydajte sa na Cestu 14. storočím. Revitalizovaná poľná cesta spája Rajecké Teplice so Stránskym. V Rajeckých Tepliciach môžeme na trasu nastúpiť na ulici M. R. Štefánika (za hotelom Diplomat) a v Stránskom pri zrúcanine kostola sv. Heleny.
 
Z chodníka sa nám ponúkajú úžasné výhľady na Lúčanskú Malú Fatru a jej vrcholy Minčol, Veľká Lúka (Martinské hole), na Kľak, či vrch Kozol, ktorý je vyhlásený za národnú prírodnú rezervácu a súčasne je jednou z lokalít európskej sústavy chránených území NATURA 2000. Ďalej môžeme obdivovať Strážovské vrchy, Súľovské vrchy a ich podcelok Skalky, ktorý tvorí neodmysliteľnú kulisu Rajeckých Teplíc.

Názov cesty nebol zvolený náhodne, korešponduje s dvomi faktami. Prvým je písomná zmienka o kúpeľoch v Rajeckých Tepliciach, ktorá pochádza zo 14. storočia a druhým je datovanie veku zrúcaniny kostolíka sv. Heleny v Stránskom, ktorý taktiež pochádza zo 14. storočia.

V najviac blatistých úsekoch je cesta vysypaná štrkom, popri nej sú v celej dĺžke vysadené listnaté stromy, nechýbajú ani lavičky a tiež drevená pergola. Cestu s dĺžkou 2 km je možné prejsť pešo (asi za 30 min), na bicykli a tiež v zime na bežkách.
Projekt realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.